Το Σάββατο, 12 Ιουνίου 2010, στο Αθλητικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων στο Ρουφ (Πειραιώς & Π. Ράλλη). Θα πραγματοποιηθεί ο 2ος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής. Ώρα προσέλευσης 9:30 π.μ.

Στην εκδήλωση θα διαγωνισθούν μαθητές από Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια της χώρας μας όπως επίσης και φοιτητές από διάφορα πανεπιστήμια. Η κάθε νικήτρια ομάδα ανά κατηγορία θα λάβει μέρος στην παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής που θα γίνει στην Μανίλα από 5-7 Νοεμβρίου 2010.

Παράλληλα θα διεξαχθεί ημερίδα με θέμα: Εκπαιδευτική Ρομποτική-Οφέλη από την εισαγωγή της στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η ημερίδα θα διεξαχθεί στο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη Πειραιώς 138. Εγγραφές συμμετοχής για την ημερίδα στο info@wrohellas.gr ή 210-6779800. Η συμμετοχή στις εργασίες της ημερίδας είναι δωρεάν.

Πληροφορίες www.wrohellas.gr